Baner_Kategorie_R_D_desktop.jpg

Sandbox Blockchain

Bezpłatna platforma biznesowo-technologiczna

Powrót
Page background
Page background
Produkt w skrocie_FIRMY_Sandbox_blockchain_desktop.png Logotyp_SandboxBlockchain.png

Piaskownica technologiczna dla firm

Sandbox Blockchain to unikalna na polskim rynku piaskownica biznesowo-technologiczna, która służy przedsiębiorcom do bezpłatnego testowania pomysłów opartych na blockchain. Projekt zapewnia uczestnikom dostęp do dedykowanego środowiska technologicznego oraz kompleksowe wsparcie w procesie komercjalizacji testowanych projektów. KIR, IBM i Chmura Krajowa odpowiadają za kwestie technologiczne, PKO Bank Polski działa w roli akceleratora, Fundacja FinTech Poland i Urząd Komisji Nadzoru Finansowego wspierają projekt w kwestiach związanych z regulacjami i otoczeniem prawnym. Funkcję koordynatora pełni Fundacja KIR na Rzecz Rozwoju Cyfryzacji Cyberium.

  • 1.

    rozwiązanie tego typu na polskim rynku

  • 50+

    ekspertów IT do Twojej dyspozycji 

  • 1 edycja

    naboru firm do programu

  • 3 liderów

    technologii blockchain w Polsce

  • 30 lat

    doświadczenia KIR

  • 6

    partnerów zaangażowanych w powstawanie projektu

Korzyści, jakie daje Sandbox Blockchain

Blockchain.jpg

Bezpieczne testowanie rozwiązań, zanim wejdą na rynek. Własne kanały promocji platformy pomogą startupom dotrzeć do odbiorców i inwestorów.

digital_transformation.jpg

Udział w platformie KIR, IBM i OChK zapewnia najwyższy poziom technologiczny całego projektu i aktywne wsparcie startupów w tym zakresie.

prawo.jpg

Współtwórcy platformy pomagają w dopracowaniu biznesowej strony każdego projektu oraz w ocenie aspektów prawnych.

shutterstock_1415151278.jpg

Można z niego korzystać w branżach ściśle regulowanych w przeciwieństwie do powszechniejszego Ethereum.

Background

Sandbox Blockchain pozwala na testowanie własnych rozwiązań w technologii blockchain Hyperledger Fabric (HLF). Hyperledger Fabric jest skalowalną platformą rozproszonego rejestru (ang. distributed ledger technology) przeznaczoną do zastosowań biznesowych, zapewniającą prywatność, poufność transakcji, kontrolę dystrybucji informacji pomiędzy jednoznacznie zidentyfikowanymi uczestnikami sieci i wysoką transakcyjność.

HLF oferuje unikalne podejście do uzyskiwania konsensusu sieci, który umożliwia wydajność na dużą skalę przy jednoczesnym zachowaniu prywatności.

Dlaczego technologia blockchain Hyperledger Fabric?

Hyperledger Fabric jest otwartym, skalowalnym i modularnym protokołem blockchain, zbudowanym od podstaw dla zastosowań biznesowych. Hyperledger Fabric jest rozwijany jako projekt open-source na licencji Apache 2.0 przez społeczność koordynowaną przez organizację non-profit Hyperledger. Architektura protokołu Hyperledger Fabric pozwala na osiągnięcie wysokiej wydajności przy zachowaniu prywatności transakcji i kontroli dystrybucji danych.

Ponadto Hyperledger Fabric pozwala na zdefiniowanie granularnych polityk dostępu do danych zapisanych w rozproszonym rejestrze, funkcji smart kontraktu oraz uprawnień do wykonania czynności operacyjnych w ramach cyklu życia sieci biznesowej, opartej o technologię blockchain.

Dzięki swojej modularnej budowie Hyperledger Fabric pozwala developerom na pisanie smart kontraktów w popularnych językach programowania, jak golang, javascript i Java oraz wykorzystać aplikacyjne SDK dla języka java i node.js do szybkiego połączenia aplikacji z siecią blockchain. Natomiast administratorzy mogą zarządzać tożsamością w oparciu o standardy znane z infrastruktury PKI-CA i korzystać z interfejsów API do monitoringu zachowania komponentów sieci.

Czy różni się blockchain Hyperledger Fabric od innych dostępnych na rynku?

Hyperledger Fabric jest jednym z najpopularniejszych protokołów blockchain dla biznesu, wspieranym przez ponad 260 firm zrzeszonych w społeczności Hyperledger. Według badań Forbes z 2020 roku, na 50 spółek o łącznej wartości wynoszącej 1 mld USD wykorzystujących blockchain, Hyperledger Fabric został wybrany przez 24 z nich.

Wśród firm wykorzystujących ten protokół do swoich rozwiązań biznesowych lub oferujących je jako usługę są m.in.: ING, Amazon, IBM, Baidu, BMW, Citi, Microsoft, Nasdaq, Santander, UBS, Dole, Walmart, GE, T-Mobile, Nestle, Honeywell, HSBC i Tencent.

Ponadto Hyperledger Fabric jest już wspierany przez ponad 20 certyfikowanych dostawców usług, akredytowanych przez Hyperledger. Są wśród nich m.in.: Accenture, Hitachi, IBM, NEC, SAP, Tech Mahindra, Swisscom i inni.otwiera się w nowej karcie Hyperledger Fabric jest również protokołem z powodzeniem wykorzystywanym w produkcyjnych rozwiązaniach na terenie regionu CEE, m.in. przez: KIR, Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych, Bank Litwy, Sberbank, Izbę Przemysłowców Republiki Czeskiej, Centralny Bank Azerbejdżanu, Centralny Bank Węgier, Česká spořitelna, ČSOB, Komerční banka, PKO Bank Polski, etc.

Jakie wymagania technologiczne muszę spełnić, by móc pracować w Waszym środowisku blockchain?

Uczestnik Sandbox Blockchain powinien posiadać dostęp do infrastruktury, w oparciu o którą realizowane będą komponenty, niewchodzące w zakres funkcjonalny Platformy, a która będzie zawarta w zakresie projektu (np. aplikacja frontend, backend API, serwery uwierzytelniające, repozytorium dokumentów, relacyjna baza danych, systemy analityczne etc.). Ponadto uczestnik powinien posiadać odpowiednią wiedzę i kompetencje:

  • doświadczenie z co najmniej jednym z następujących języków programowania: javascript, java, golang,
  • doświadczenie z integracją warstwy aplikacyjnej z SDK z wykorzystaniem co najmniej jednego z następujących:
  • doświadczenie w budowaniu modeli danych oraz logiki biznesowej (w tym złożonych kwerend na obiektach i atrybutach), wykorzystujących bazy danych typu klucz/wartość,
  • doświadczenie z programowaniem deterministycznej logiki biznesowej,
  • znajomość koncepcji oraz działania platformy blockchain Hyperledger Fabric,
  • znajomość koncepcji oraz działania infrastruktury klucza publicznego, w tym wykorzystania certyfikatów X.509 oraz kluczy ECDSA,
  • znajomość koncepcji oraz działania protokołu komunikacji GRPC, protokołu transportu HTTP/2, protokołu dystrybucji danych Gossip i protokołu szyfrującego TLS.

Jakie funkcjonalności są dostępne na platformie?

Sandbox Blockchain umożliwia szereg czynności, które są natychmiast dostępne dla developerów oraz administratorów, chcących wykorzystać sieć blockchain do budowy aplikacji i integracji istniejącej infrastruktury IT oraz procesów IT. Poniżej znajdują się przykładowe przypadki użycia, podzielone na role developera i administratora, które ilustrują szereg dostępnych funkcjonalności, opartych o natywne funkcje Hyperledger Fabric oraz narzędzia udostępnione w ramach Blockchain Sandbox.

Przypadki użycia dla dewelopera aplikacji i smart kontraktu:

ID

Opis

USC01

Jako developer mogę zainstalować i uruchomić smart kontrakt w języku golang, java i node.js

USC02

Jako developer mogę podłączyć aplikację, która wykorzystuje SDK Hyperledger Fabric w językach java i node.js

USC03

Jako developer mogę zintegrować zewnętrzne systemy z interfejsami API udostępnionymi przez komponenty CouchDB, Fabric-CA, Peer, Orderer i Serwera API.

USC04

Jako developer mogę przetestować scenariusze obciążeniowe smart kontraktu.

USC05

Jako developer mogę wykorzystać dostępne kanały komunikacyjne, aby przetestować scenariusze dystrybucji danych w scenariuszach prywatności.

USC06

Jako developer mogę wykorzystać funkcję prywatnej kolekcji danych, aby uruchomić smart kontrakt, przetwarzający dane osobowe lub istotne dane biznesowe, nieobjęte zapisem na blockchain.

USC07

Jako developer mogę wykorzystać funkcjonalności indeksacji kwerend w celu przyśpieszenia złożonych zapytań o stan i historię rejestru, wykorzystującą CouchDB.

USC08

Jako developer mogę dołączyć zewnętrzne narzędzia do benchmarkingu obciążenia sieci (patrz: https://github.com/hyperledger/caliper)

 

Przypadki użycia dla operatora lub administratora węzła blockchain:

ID

Opis

USC09

Jako administrator mogę przetestować komunikację TLS pomiędzy stacją roboczą, a komponentami Blockchain Sandbox.

USC10

Jako administrator mogę zintegrować zewnętrzne systemy monitoringu z siecią blockchain poprzez wykorzystanie operacyjnych API udostępnionych przez Peer, Orderer i serwer API.

USC11

Jako administrator mogę przetestować scenariusze dla wytworzenia i wycofania tożsamości użytkowników przy pomocy Fabric-CA.

USC12

Jako administrator mogę przetestować scenariusze dla wytworzenia i wycofania tożsamości użytkowników przy pomocy Fabric-CA.

USC13

Jako administrator mogę dołączyć narzędzia do eksploracji bloków rozproszonego rejestru (patrz: https://github.com/hyperledger/blockchain-explorer)

USC14

Jako administrator mogę rozszerzyć sieć poprzez dołączenie nowych komponentów do istniejącej instancji Blockchain Sandbox.

USC15

Jako administrator mogę aktywować proces reinstalacji środowiska Blockchain Sandbox. Mogę za pomocą API REST, ustawić sandbox w stan, który spowoduje przebudowanie całej sieci Blockchain Sandbox przy kolejnym restarcie VM.

USC16

Jako administrator mogę sprawdzić API RESTowe udostępnione przez sieć Blockchain Sandbox

 

USC17

Jako administrator mogę za pomocą API REST, podejrzeć logi komponentów sieci Blockchain Sandbox.

 

Sandbox Blockchain jest tworzony przez następujących partnerów:

PKO Bank Polski

Niekwestionowany lider polskiego sektora bankowego. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności, kredytów, w rynku leasingowym oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych. Posiadając ponad 9,4 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce.

Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która posiada 5 mln aktywnych użytkowników, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym.

Bank od wielu lat otwarcie współpracuje ze środowiskiem startupów w ramach platformy Let’s Fintech with PKO Bank Polski. Program ten skierowany jest do młodych firm, które postrzegają bank jako partnera lub klienta. W ramach Let’s Fintech startup może liczyć na merytoryczną ocenę projektu, zestawienie produktu/usługi z potrzebą organizacji, wspólny odpłatny pilotaż oraz komercyjne wdrożenie. Dotychczas ścieżkę tę zakończyło z sukcesem ponad 30 startupów.

W ramach projektu PKO Bank Polski pełni rolę akceleratora, prowadzącego nabór i selekcję startupów, które chcą skorzystać z udostępnianego środowiska blockchain.

IBM

Wiodący dostawca technologii blockchain dla przedsiębiorstw, wdrażającym projekty wykorzystujące technologię Hyperlegder Fabric oraz IBM Blockchain Platform.

Od 2016 roku IBM współpracuje z setkami klientów z sektora usług finansowych, łańcucha dostaw, sektora publicznego, opieki zdrowotnej, handlu detalicznego, zarządzania prawami cyfrowymi czy zarządzania cyfrową tożsamością, wdrażając aplikacje wykorzystujące technologię blockchain, a także obsługuje i rozwija wiele działających produkcyjnie sieci opartych o blockchain.

W 2017 roku IBM zbudował i rozwija Centrum Kompetencyjne Blockchain w Polsce. Jest to zespół ekspertów pracujących w biurach IBM w całej Polsce, który odpowiada między innymi za sukcesy takich projektów jak Trwały Nośnik dla Krajowej Izby Rozliczeniowej, rozwiązanie rynku kapitałowego eVoting dla Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych czy platforma LBChain dla Banku Centralnego Litwy.

We wspólnym przedsięwzięciu, jakim jest budowa piaskownicy Blockchain Sandbox, IBM pełni rolę Partnera Technologicznego odpowiadającego za budowę i rozwój platformy wykorzystującej technologię Hyperledger Fabric oraz doradztwo technologiczne w zakresie blochchain dla członków inicjatywy, oraz jej uczestników.

IBM jest jednym z członków-założycieli konsorcjum Hyperledger, wspólnego przedsięwzięcia typu open source, stworzonego w celu rozwoju międzybranżowych technologii blockchain.

Chmura Krajowa

Jest partnerem technologicznym w projekcie Sandbox Blockchain. OChK zapewnia w pełni zautomatyzowaną platformę udostępnianą na własnej infrastrukturze — Platformie Chmury Krajowej w modelu Platform as a Service. Usługa Sandbox Blockchain pozwoli użytkownikom na szybkie uruchomienie prywatnej, odizolowanej instancji sieci biznesowej wykorzystującej technologię blockchain w celu szybkiego prototypowania aplikacji biznesowych oraz demonstracji i testowania swoich rozwiązań z innymi uczestnikami rynku. W dalszej fazie projektu Chmura Krajowa będzie pełniła również rolę akceleratora technologicznego, umożliwiając korzystanie z piaskownicy jak najszerszej grupie przedsiębiorstw.

Operator Chmury Krajowej to spółka technologiczna utworzona z inicjatywy PKO Banku Polskiego i Polskiego Funduszu Rozwoju, aby zapewnić dostęp do zaawansowanych usług chmury obliczeniowej polskim firmom. OChK oferuje dostęp do mocy obliczeniowej, możliwość bezpiecznego przechowywania danych, zautomatyzowanego powoływania środowisk deweloperskich, oprogramowania ułatwiającego zarządzanie przedsiębiorstwem i dostarczane z chmury stanowiska pracy biurowej (Virtual Desktop).

Zapewnia także kompleksowe wsparcie przy wyborze i wdrożeniu rozwiązań, których zastosowanie zwiększa elastyczność, wydajność i bezpieczeństwo środowiska IT, przyspieszając tempo rozwoju biznesu. OChK realizuje strategię multicloud oferując klientom zarówno własną infrastrukturę, jak i dostęp do usług globalnych dostawców chmury publicznej. We wrześniu 2019 zawarł strategiczne partnerstwo z Google, a w maju 2020 z Microsoft.

FinTech Poland

Niezależny think tank działający na rzecz rozwoju sektora innowacji finansowych w Polsce poprzez budowę kultury dialogu uczestników rynku z regulatorami i nadzorcami, prowadzenie badań i analiz rynkowych, przygotowywanie stanowisk regulacyjnych i ekspertyz prawnych oraz promowanie polskiego sektora fintech na świecie. Wspieramy rozwój innowacyjnego, transparentnego, zrównoważonego, innowacyjnego i otwartego sektora finansowego będącego jednym z wiodących silników polskiej gospodarki. 

Zespół Fundacji to prawnicy i ludzie technologii, którzy łączą kompetencje strategiczne i regulacyjne, a także posiadają bogatą wiedzę z zakresu prawa oraz legislacji w obszarze nowych technologii. Fintech Poland jest członkiem założycielem European Digital Finance Association (https://www.europeandigitalfinance.eu/).

Fundacja FinTech Poland pełni rolę Partnera Merytorycznego Platformy Blockchain Sandbox. W ramach udziału w projekcie Platformy Blockchain Sandbox Fundacja koordynuje opracowywanie regulacji wewnętrznych oraz umów dotyczących realizacji Projektu.

Fundacja KIR na rzecz Rozwoju Cyfryzacji „Cyberium”

Działa od marca 2017 r. Promuje cyfryzację gospodarki, wspiera upowszechnianie obrotu bezgotówkowego oraz niweluje bariery dla jego wzrostu. Wspomaga rozwój innowacyjnych technologii oraz rozpowszechnia i wdraża  nowatorskie rozwiązania technologiczne w  praktyce  gospodarczej i w życiu codziennym.

Zajmuje się również tematyką bezpiecznej cyberprzestrzeni. W latach 2017 – 2019, jako partner społeczny, Fundacja „Cyberium” koordynowała realizację Programu upowszechniania płatności bezgotówkowych w jednostkach administracji publicznej (Program POS-GOV), który był wspólną inicjatywą KIR oraz Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii  na rzecz rozwoju alternatywnych wobec gotówki metod płatności w jednostkach administracji publicznej.

Jako partner projektu Sandbox Blockchain, działania Fundacji skupiać  się będą na promowaniu rozwiązań opartych na blockchain, edukacji oraz popularyzacji platformy wśród polskich i zagranicznych firm.

Co to jest Sandbox Blockchain?

Sandbox Blockchain to platforma biznesowo-technologiczna przeznaczona do akceleracji innowacyjnych rozwiązań, utworzona w technologii Hyperledger Fabric. Użytkownicy platformy mogą testować swoje projekty, wymieniać się wiedzą oraz przygotowywać nowe rozwiązania oparte o blockchain do wdrożenia. Projekt pozwoli uczestnikom piaskownicy na szybkie prototypowanie aplikacji oraz testowanie swoich rozwiązań, również we współpracy z innymi uczestnikami przedsięwzięcia.

Ideą Sandbox Blockchain jest usprawnienie identyfikacji najbardziej obiecujących projektów oraz umożliwienie wykorzystania potencjału nowych technologii niezależnie od branży.

Wspólnym priorytetem partnerów projektu jest pomoc przedsiębiorcom w projektowaniu usług dla odbiorców o różnym charakterze, akceptowanych także w silnie regulowanych branżach. Realizacja tego pionierskiego przedsięwzięcia przyczyni się nie tylko do wzrostu dynamiki rozwoju polskiego ekosystemu fintech, lecz także zwiększy innowacyjność rynku poprzez zminimalizowanie bariery wejścia dla podmiotów wykorzystujących wciąż jeszcze nie dość spopularyzowaną technologię blockchain.

Kto odpowiada za projekt?

Sandbox Blockchain to nowa platforma technologiczna, uruchomiona dzięki współpracy KIR, IBM, Chmury Krajowej, PKO Banku Polskiego, UKNF oraz Fintech Poland. Funkcję koordynatora wspólnej inicjatywy pełni Fundacja KIR na Rzecz Rozwoju Cyfryzacji Cyberium.

Jaki jest cel działania Sandbox Blockchain?

Głównym celem projektu jest wspieranie rozwoju polskiego ekosystemu innowacji finansowych poprzez budowę polskiej infrastruktury fintech w oparciu o technologie rejestrów rozproszonych oraz:

  • zwiększenie innowacyjności polskiego rynku poprzez pomoc w rozpoczęciu działalności innowacyjnym podmiotom, tj. udostępnienie możliwości testowania własnych rozwiązań opartych o blockchain,
  • wsparcie projektów innowacyjnych w zakresie wiedzy regulacyjnej i zgodnościowej w obszarze regulowanych usług finansowych,
  • popularyzacja rozwiązań opartych o blockchain i utworzenie krajowej platformy wymiany wiedzy w tym zakresie,
  • ułatwienie ścieżki wdrożeniowej dla nowych rozwiązań w obszarze blockchain, np. dla sektora finansowego.
  • otwarcie rynku na współpracę z fintechami z innych krajów.

Czy Sandbox Blockchain zapewni mi finansowanie mojego pomysłu?

Dostęp do Platformy oraz testowanie na niej własnych rozwiązań jest nieodpłatne. Natomiast Sandbox Blockchain nie zapewnia uczestnikom finansowania realizacji własnych projektów.

Jak działa Sandbox?

Platforma będzie dostarczona jako zestaw prekonfigurowanych, standardowych i gotowych do użycia węzłów w ramach prywatnej sieci blockchain. Komponenty będą sparametryzowane w taki sposób, aby po uruchomieniu nowej instancji sandboxa stan wyjściowy środowiska pozwalał na natychmiastowe rozpoczęcie interakcji z siecią blockchain.

Czym Sandbox Blockchain różni się od inkubatorów lub akceleratorów?

Akceleratory i inkubatory dostarczają rynkowi wiedzę na temat technologii blockchain, wspierając innowacyjność od strony teorii i know-how.

Sandbox Blockchain daje dostęp do gotowego środowiska w technologii rejestrów rozproszonych, w którym można tworzyć i testować swoje rozwiązania. Jest zatem wirtualnym środowiskiem, służącym do praktycznej weryfikacji pomysłów biznesowych.

Jakie korzyści oferuje uczestnikom Sandbox Blockchain?

Sandbox Blockchain zapewnia bezpłatny dostęp do w pełni funkcjonalnego środowiska, w którym użytkownik może tworzyć i testować swoje rozwiązania w technologii Hyperledger Fabric. Użytkownicy sandboxa będą mogli szybko prototypować aplikacje biznesowe w warunkach symulujących realną sieć biznesową pod opieką merytoryczną i przy wsparciu ekspertów, bez konieczności tworzenia infrastruktury i utrzymywania środowiska  blockchain. To pierwsze tego typu rozwiązanie w Polsce, które pozwala rozwijać projekty w standardzie akceptowanym zarówno przez sektor prywatny, jak i publiczny.

 

Masz pytania dotyczące projektu? Chcesz zgłosić swoją firmę?

Skontaktuj się z nami!

Do aplikowania zapraszamy wszystkie startupy, które mają nie tylko pomysł, lecz także praktyczne projekty rozwiązań opartych na blockchain HLF.

Szukamy pionierów tej technologii, którzy nie tylko odkrywają nowe ścieżki rozwoju, ale posłużą za przykład sukcesu kolejnym firmom idącym w ich ślady.

Na jakie wsparcie Organizatorów można liczyć?

Uczestnicy projektu mają zapewnione wsparcie techniczne w zakresie korzystania z platformy Sandbox Blockchain. Ponadto każdy z akceleratorów może zapewnić dodatkowe wsparcie, np. prawne, biznesowe, związane z rozwojem produktu czy usługi.

Każdy akcelerator określa indywidualnie zakres udzielanego przez siebie wsparcia – szczegóły są dostępne na stronie internetowej danego akceleratora.

Jak długo potrwa uczestnictwo firmy w projekcie (okres testowania)?

Przewidywany okres testowania na platformie nie przekroczy 6 miesięcy. W szczególnych przypadkach uczestnik może indywidualnie wydłużyć test, po uzgodnieniu z akceleratorem.

Kto może aplikować?

Sandbox Blockchain jest skierowany do firm technologicznych, które rozwijają produkty lub usługi oparte o technologię blockchain. Aplikować może każda osoba prawna zainteresowana udziałem w projekcie, zarówno z Polski, jak i z zagranicy.

Czy mogę aplikować więcej niż raz?

Tak. Nie ma żadnych ograniczeń – zgłaszany projekt musi przede wszystkim spełniać podane kryteria.

Ile kosztuje udział w Sandbox Blockchain?

Udział w Sandbox Blockchain jest nieodpłatny, uczestnik nie ponosi żadnych opłat związanych z obecnością na Platformie.

Moja firma już jest w inkubatorze lub akceleratorze – czy mogę aplikować?

Tak.

 

Masz pytania dotyczące projektu? Chcesz zgłosić swoją firmę?

Skontaktuj się z nami!

Masz pytania dotyczące projektu? 

Chcesz zgłosić swoją firmę?

Skontaktuj się z nami!

 

Przeczytaj Regulamin tutaj.