Co to jest pieczęć elektroniczna?
To rodzaj cyfrowego certyfikatu, który potwierdza, że opieczętowany dokument pochodzi z danej firmy, instytucji czy urzędu. E-pieczęć jest wydawana podmiotom posiadającym osobowość prawną. Podobnie jak podpis elektroniczny, potwierdza ona formalny charakter dokumentów i gwarantuje ich skutki prawne.
Dzięki pieczęci elektronicznej skutecznie zadbasz o efektywność pracy i przyspieszysz firmowe procesy. Ponadto oszczędzisz czas, obniżysz koszty i zapewnisz bezpieczeństwo danych swojej firmy.
Do jakich dokumentów wykorzystasz pieczęć elektroniczną:
- oficjalna korespondencja z klientami i partnerami,
- dokumentacja wewnętrzna i pracownicza,
- decyzje, zaświadczenia, pisma,
- zarchiwizowane umowy,
- sprawozdania, raporty,
- powiadomienia, potwierdzenia,
- e-faktury.
Dlaczego warto stosować e-pieczęć
Opieczętowane dokumenty są przesyłane drogą e-mailową, co usprawnia kontakty wewnętrzne i zewnętrzne firmy. Przyspieszenie i ułatwienie obsługi dokumentów poprawia także komfort pracy i oszczędza czas pracowników.
Po zastosowaniu kwalifikowanej pieczęci modyfikacja opieczętowanego pliku przez osoby nieuprawnione nie jest możliwa.
Aktualnie obowiązujące prawo pozwala przetwarzać dokumenty papierowe na formę cyfrową. Korzystanie z kwalifikowanej pieczęci chroni firmę w sytuacji utraty fizycznych dokumentów. Elektroniczna archiwizacja dokumentów ułatwia dostęp do danych i poprawia wewnętrzny przepływ informacji.
To rozwiązanie regulowane przez rozporządzenie eIDAS, co sprawia, że ma zastosowanie jako narzędzie prawnie obowiązujące w każdym państwie Unii Europejskiej. E-pieczęć wydawana jest wyłącznie przez sprawdzonych dostawców usług zaufania, którzy widnieją w rejestrze NCC, prowadzonym przez Narodowy Bank Polski.
Dzięki stosowaniu cyfrowych narzędzi, firma zyskuje wizerunek podmiotu, który szanuje czas swoich pracowników i klientów, i dba też o ekologię.
Kwalifikowana pieczęć elektroniczna to:
- Przesyłanie wiążących e-faktur – opieczętowanie dokumentu księgowego kwalifikowaną pieczęcią elektroniczną zapewnia integralność danych i poświadcza prawdziwość źródła pochodzenia dokumentu. Dzięki temu odbiorca wie, kto przesłał mu dokument i ma pewność, że nie został on zmodyfikowany.
- Elektroniczne archiwum dokumentów – aktualnie obowiązujące prawo pozwala przetwarzać dokumenty papierowe na formę cyfrową. Korzystanie z kwalifikowanej pieczęci chroni firmę w sytuacji utraty fizycznych dokumentów. Elektroniczna archiwizacja dokumentów ułatwia dostęp do danych i poprawia wewnętrzny przepływ informacji.
- Integralność i autentyczność dokumentów i ich kopii – po zastosowaniu kwalifikowanej pieczęci modyfikacja opieczętowanego pliku przez osoby nieuprawnione nie jest możliwa.
- Poczucie bezpieczeństwa dla wystawcy i odbiorcy dokumentu – pieczęć elektroniczna chroni personalne dane pracownika, ponieważ nie zawiera prywatnych informacji. Większość spraw firmowych nie wymaga udostępniania danych wrażliwych indywidualnego pracownika. Odbiorca e-dokumentu opatrzonego e-pieczęcią ma pewność, że pismo pochodzi z danej instytucji i że nikt nie dokonał w nim zmian.
- Niższe koszty i dbałość o środowisko – zastąpienie papierowych dokumentów wersją cyfrową eliminuje koszty drukowania, kopiowania, dystrybucji i archiwizacji. Redukuje koszty i ślad węglowy.
- Usprawnienie pracy i komunikacji – opieczętowane dokumenty są dystrybuowane drogą e-mailową, co usprawnia kontakty wewnętrzne i zewnętrzne firmy. Przyspieszenie i ułatwienie obsługi dokumentów poprawia komfort pracy i oszczędza czas pracowników.
- Nowoczesny wizerunek – dzięki stosowaniu cyfrowych narzędzi firma zyskuje wizerunek podmiotu, który szanuje czas swoich pracowników i klientów oraz dba o ekologię.
-> Więcej o e-pieczęci